İnternet dünyası her geçen gün gelişmekte ve değişmekte, bununla birlikte her yapı, faaliyet, yayın ve daha birçok şey bu değişime ayak uydurmak için güncellenmektedir. Her geçen gün yeni teknolojiler sunulmakta ve kullanıcı deneyimini arttırmak için farklı çözümler üretilmektedir. Kurumsal web sitesi nasıl olmalı işte bu hızla değişen internet dünyasının sık sorulan sorulardan birisi olmasına neden oluyor.

Kısaca web sitesini şöyle tanımlayabiliriz; Kişisel veya herhangi bir işletmenin genel ihtiyaçlarından olan sunum, fiyat bilgisi verme, kataloglarını, referanslarını ve daha birçok detaylı bilgiyi hedef kitlelerine ulaştırma amacı ile oluşturulan, internet ortamında yapılan, planlanan ve yayınlanan yaratıcı içerikler ile geliştirilen web sayfalarına web sitesi denir.

web sitesi nedir ne işe yarar

Her web sitesi “www.websitesi.com”  gibi bir alan adına (domain adresine) sahiptir, ayrıca web sitesinin (web sayfaları ve kodlanmış dosyaları)  barındırılması gereken bir fiziki sunucuya ihtiyacı vardır. Bu sunucuda web sitenize özel ayrılmış bölüme hosting denir ve alan adınız da bu hosting’te bulunan sitenize tanımlanır. İnternet kullanıcıları alan adınızı web tarayıcısına girerek, web sitenizi görüntüler.

Peki Kurumsal Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalı?

Günümüz internet dünyasının ilk kurallarından ve gereksinimlerinden birisi “hız”dır. Web sitenizin hızlı açılması, hızlı görüntülenmesi gerekmektedir ve kullanıcıların aradıkları, ulaşmak istedikleri bilgileri kısa bir süre içinde yansıtmalıdır. Hiçbir işletme, web sitesi ziyaretçilerinin site içinde aradıkları bilgiye ulaşmak için gereğinden fazla noktaya tıklanmasını veya uzun süre arama yapmasını istemez. İkinci önemli detay ise web sitenizde tüm bilgilerin kolay ulaşılabilir olmasıdır, pratik işlemlerle kullanıcıların vermek istediğiniz bilgilere ulaşmasını sağlamanız gerekmektedir. 

Gelelim içerik konusuna, içerikleriniz, metinler ve görseller kullanıcılara net bilgiler vermeli, ilgi çekici olmalı, yine ilk gereksinime geri dönerek web sitenizin yavaş çalışmasına sebep olmamalıdır. Günümüzde internette kısa sürede etkileşim, tüm taraflar için önemli bir diğer unsurdur. İçeriğin özgün ve detaylı olması, kurumsal kimliğinizi yansıtan logonuzun, web sitesi tasarımı ve renkleri ile uyumlu olması göz ardı edilmemelidir. Ayrıca web sitenizin kullanılan birçok tarayıcıda açılması gerekmektedir ve internet kullanıcılarının yarısından fazlasının mobil telefonlar üzerinden giriş yaptığı unutulmamalıdır, dolayısıyla mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmamak büyük bir dezavantaj olacaktır.

kurumsal web sitesi nasıl tasarlanmalı

Daha Kaliteli Etkileşim İçin Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Öncelikle web siteniz sizin internetteki yüzünüz, işletmenizin bir şubesi, hatta merkezi diyebiliriz, çünkü günümüz yaşantısında en kolay ulaşılabilen yer orası. Görsel açıdan ilk söylenmesi gereken şey kurumsal bir web sitesinin de sıkıcı olmaması gerek ve aynı zamanda sade, şık ve kullanıcı dostu olmalıdır. Bu detay, işletmenin bulunduğu sektöre göre değişiklik gösterse de hiç kimse beyaz bir sayfada birkaç resim ve uzun metinler içinde kaybolmak istemez. Biraz renklilik ve dinamizm ilgi çekici olacaktır. Metin açıklamalarının uzunlukları belki anlattığınız konunun tamamı için önemli olabilir ama bu noktada başlıkların o metinleri okutacak kadar iyi olması gerekmektedir. İşletmeniz veya yaptığınız iş için en az bir slogana sahip olmanızı tavsiye ederiz.

Menüler ise kısa, net ve göze çarpacak bir konumda, diğer metin içerikleri gibi okunaklı ve her sayfada görünür olmalıdırlar. Diğer bir konu gizlilik ve kullanım politikası, güncellenen internet yasaları ile artık birçok web sitesinde bir zorunluluk haline geldi. Bunun yanı sıra, bu tür sayfaların varlığı, sitenizi arama sonuçlarında gösterirken arama motorları tarafından kalite kriteri olarak varsayılır.

İşlevsellik

Web siteniz planlı, derli toplu ve basit bir arayüze sahip olmalı, işlevsel ve kullanışlı olmalıdır. Güncel tutulması gerekmektedir ve çalışmayan formlar, butonlar içermemelidir. Hata sayfası ile karşılaşılmaması için her güncellemeden sonra test etmeye özen gösterilmelidir.

Kurumsal web sitesinde mutlaka olması gereken sayfalar:

Hakkımızda Sayfası

Hakkımızda sayfanız hem ziyaretçileriniz, hem de arama motorlarının sitenizi kaliteli olarak görebilmeleri için gerekliliklerden birisidir. Bu sayfada işletmenizin geçmişini, ne zaman ve kim tarafından kurulduğunu, ne tür hizmetler sunduğunuzu anlatabilirsiniz.

İletişim Sayfası

Güzel, kolay bir iletişim formu ile ziyaretçileriniz, sizinle kolayca iletişime geçebilir. Ama mutlaka işletme adres ve telefonlarınız, e-posta adresleriniz hem iletişim sayfasında hem de web sitenizin alt kısmında (footer) yer almalıdır. Yine varsa sosyal medya hesaplarınızı da ayrıca iletişim sayfasına ekleyebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız yoksa bile edinmenizi tavsiye ederiz.

Gizlilik Politikası Ve Kullanıcı Sözleşmesi

Gizlilik politikası ve kullanıcı sözleşmesinin daha önce yasal bir sorumluluk olduğundan bahsetmiştik, yine kurumsal bir web sitesi için önemli bir sayfa. Web sitenizden hizmet alan, bilgi edinen kullanıcıların ve sizin haklarınızın ifade edildiği bu sayfaya ayrıca çerez kullanım politikası da eklenebilir.

Referanslarınız

Kurumsal bir web sitesi için referanslar, işletmeniz ve potansiyel müşterileriniz için büyük bir öneme sahiptir. Yaptığınız işleri, hizmetleri, ürünleri, kaliteli bir şekilde sunmanızın her zaman bir artısı olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi erişilebilir bir sayfada ve menüde olmasına özen gösterin. Hatta ana sayfanın bir kısmını referanslara ayırabilirsiniz.

Kurumsal Olmanın Gereksinimleri; Vizyon ve Misyon Sayfası

Vizyon, bakış açısı, geleceğe dönük planların, projelerin anlatıldığı bir başlık, hakkımızda sayfasında yer alabilir. Misyon da günümüze kadar benimsediğiniz hem müşteri politikaları, hem de işletmenin kamuyu ilgilendiren politikalarının anlatıldığı bir diğer başlıktır.

Hizmetler ve Ürünler

Yine kritik öneme sahip sayfalardan birisi. Genel olarak amaç zaten kendinizi ve yaptığınız işi tanıtmak. Hizmet veya ürünleriniz detaylı ama kısa bir şekilde ifade edilmeli,  güncel ücretler ve fiyat listeleriniz de belirtilmelidir. Ziyaretçilerinize fiyat bilgisi ile birlikte KDV dahil veya hariç tutarları ayrıca göstermeniz sağlıklı olacaktır. Stok durumunuz ve varsa kargo ücretlendirmelerini de net bir şekilde ifade etmenizde fayda var.

Ana Sayfa'da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu kısmı mağazanızın, ofisinizin, iş yerinizin girişi ve vitrini olarak görebilirsiniz. İlk intiba bu sayfada başlar, yine en hızlı yüklenen sayfanın ana sayfanız olması önemli. Menülerden, uyumlu renklerden, yazı karakterinden tutun da logonuzun oluşturduğu tasarımın tamamına dikkat edilmelidir. Kurumsal bir web sitesi planlarken mutlaka uzman bir ekipten destek almanızı tavsiye ederiz.