Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma Seo nedir? sorusunu biraz olsun bizler için açıklamaktadır. Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO hakkında ve özellikle Google seo nedir? sorunusun yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Peki arama motoru optimizasyonu nedir? Öncelikle arama motoru dediğimiz şey sürekli güncellenen algoritmalar ile kullanıcılara, (anahtar kelime) ile arama yapanlara aradıkları bilgiyi içeren web sitelerini olabildiğince alakalı ve spesifik şekilde sıralayarak sunan sistemlerdir. Bu sistemlerin en popüler olanı Google diyebiliriz.  Bu popülerlik birçok ülkede değişiklik gösterebilmektedir. Ama ülkemiz için Google’ın oldukça popüler olduğu genel olarak bilinmektedir. Diğer popüler arama motorlarlarını şöyle sıralayabiliriz; Bing, Yandex, Yahoo v.b. Aslında Bahsettiğimizden fazla arama motoru mevcut ve bazıları bu büyük şirketlerin alt yapılarını kullanmaktadır.

Seo nedir? Nasıl yapılır?

Seo Gerekli Mi? Neden?

Aslında kesinlikle evet! İhtiyaç duymayan var mıdır? Elbette olabilir. Hiç kimsenin geçmediği bir sokakta veya bir caddede dükkan açtığınızı düşünün (web siteniz) hiç ziyaretçiniz olmaz ise (burada bahsettiğimiz doğal yollar ile edindiğiniz ziyaretçiler) web sitenizin, içeriklerinizin, ürün veya hizmetlerinizin bir anlamı olmayacaktır. Reklam vererek yada sosyal medya ile de ziyaretçilerinizi yönlendirebilirsiniz elbette. Ama SEO uzun vadede daha düşük bütçeler ile spesifik bir ziyaretçi trafiği elde etmenize, potansiyel müşterilerinize sitenizi göstermek için paha biçilmez bir kaftandır. Spesifik anahtar kelimeler veya anahtar kelime grupları ile nokta atışı ziyaretçi gelmesi olasılığı yüksektir. Tabi bu arama motoru optimizasyonu yapan kişi veya firmalara göre değişiklik gösterebilir. Aynı işi yapan birçok kişi, kurum v.b. bulabilirsiniz ama bu aynı kalitede yaptıkları anlamına gelmez

Google Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Oldukça uzun bir cevap yazmadan önce, seo’yu hangi alanlarda yapıldığını aktaralım.
Seo çalışmaları önemine ve önceliğine göre temel olarak sıralarsak şu şekilde olacaktır;

  • Site içi seo (on page seo)
  • Teknik seo
  • Site dışı seo (of page seo)

Seo öncelikle “site içi seo” olarak yapılmalıdır. Ardından “teknik seo” ve ihtiyaca göre, yani anahtar kelimelerin zorluk seviyesi veya rekabetine göre “site dışı seo” gerekmektedir.
Herşeyden önce projelendirme öncesi analiz gereklidir. Rakip analizi, anahtar kelime analizi ve anahtar kelime grupları, uzun kuyruklu anahtar kelimeler analiz edilmelidir. Seo uyumlu içerikler (makaleler) metinler, görseller oldukça önemli bir noktadır. Bu içeriklerin arama motorlarına göre hazırlanması anahtar kelimelerin rekabetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmasının önemini belirtmek isteriz. Google seo nedir? sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.